Kiedy szukać poroża w lesie?

Kiedy szukać poroża w lesie?

Miłośnik lasu sprawdzający informacje na temat szukania poroża w polskich lasach, może być pewien jednej rzeczy: lasy kryją w sobie skarby natury, które mogą dostarczyć niezapomnianych doświadczeń. Jednym z tych skarbów jest poroże jelenia, które może stanowić atrakcję dla miłośników przyrody. W tym artykule dowiesz się, gdzie i kiedy najlepiej szukać poroża w lasach.

Sezon na poroże

Poroże jelenia to nie tylko piękny przykład przyrody, ale także wartościowe przeżycie dla pasjonatów znajdywania poroża. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie poroża, warto wiedzieć, że sezon na poroże trwa głównie od marca do kwietnia. To wtedy jelenie gubią swoje poroże.

Zobacz też: Dlaczego łoś zrzuca poroże?

Gdzie szukać poroża w lesie?

Poroże możesz znaleźć w lasach, w których żyją jelenie, sarny, daniele i łosie. To właśnie te zwierzęta zrzucają poroże.

Jednak pamiętaj, że poroże możesz zabrać z lasu tylko wtedy jeśli las jest państwowy i nie jest rezerwatem. Poroża nie możesz zabrać więc z Parku Narodowego czy lasu prywatnego. [1]

Dowiedz się więcej: Czy z lasu można zabrać poroże?

Najlepszy czas na poszukiwania poroża w lesie

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie poroża, warto wiedzieć, że zwierzęta gubią poroże od stycznia do maja. [1]

Jak szukać poroża w lesie?

  • Spacer w lesie – Najprostszym sposobem na znalezienie poroża jest spacer w lesie. Szukaj śladów jeleni, takich jak ich odchody, ścieżki czy otarcia na drzewach. To miejsca, gdzie jelenie mogą gubić swoje rogi.
  • Uważna obserwacja – Gubienie poroża to dla jeleni stresujący czas, dlatego starają się to zrobić w miejscach, gdzie czują się bezpiecznie. Bądź cierpliwy i uważny podczas obserwacji.
  • Korzystaj z pomocy przyrodników – Jeśli nie masz doświadczenia w szukaniu poroża, warto skorzystać z usług przyrodników lub przewodników, którzy mogą pomóc w zlokalizowaniu rogów i opowiedzą więcej o życiu dzikiej przyrody.

Pamiętaj o zasadach ochrony przyrody

Niezapomniane chwile spędzone w lesie w poszukiwaniu poroża mogą dostarczyć wiele radości. Jednak pamiętaj o zachowaniu zasad ochrony przyrody. Nie stresuj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się zbyt blisko.

Zobacz też: Sarna czy jeleń? Czym się różnią?

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zostaw po sobie ślad w komentarzu poniżej, a także odwiedź nasze profile społecznościowe!

Źródła: [1] https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/zrzucone-skarby [Dostęp 8.10.2023 r.]

Zdjęcie główne: pixabay.com

3.5/5 - (2 {głos/głosy})

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top