nacięcia na drzewach, spały żywiczarskie

Nacięcia na drzewach: opowieść o borowym złocie

Spacerując w polskich lasach można spotkać tajemnicze nacięcia na drzewach, ułożone w charakterystyczny wzór jodełki. Czym są te rzeźbienia na korze drzew?

Czym są nacięcia na drzewach?

Nacięcia na drzewach to ślady po niegdyś powszechnym zbiorze żywicy (tzw. żywicowanie). Inaczej nazywane są także spałami żywiczarskimi.

Drzewa to żywe archiwum, zapisujące historię ludzkiego oddziaływania na przyrodę. Dziś, gdy spojrzymy na te nacięcia na korze drzew, widzimy nie tylko rzeźbione linie, ale także kawałek przeszłości, który mówi nam o czasach, gdy żywicowanie było ważnym elementem gospodarki leśnej.

Historia żywicowania w Polsce

W latach 60. i na początku lat 70. ubiegłego wieku Polska była liderem w dziedzinie żywicowania. Ponad 10 tysięcy żywiczarzy pracowało nad pozyskiwaniem około 20 tysięcy ton żywicy rocznie. To były czasy, gdy drzewa stawały się źródłem borowego złota, a nacięcia na ich pniach były jak rytuał, który otwierał strumienie tego cennego surowca.

Nacięcia na drzewach to nie tylko przypadkowe zarysowania. To złożony system, który obejmował okorowywanie drzew, pozostawiając jednocześnie część życiową, by drzewo mogło funkcjonować normalnie. Głębokość, szerokość i kąt wykonania nacięć były precyzyjnie określone, tworząc wyrafinowane wzory na pniach drzew.

Rytuał żywicowania rozpoczynał się w kwietniu, a odświeżanie nacięć odbywało się raz lub dwa razy w tygodniu. Kubeczki umieszczone u podstawy każdej spały żywiczarskiej gromadziły cenny płyn, który był następnie zbierany. To było nie tylko zbieranie żywicy, lecz także kultywowanie tradycji, rytmu życia leśnych obszarów, gdzie człowiek i natura współistniały w harmonii.

Lata 90. przyniosły koniec tej historii. Praktyka żywicowania zanikła, a lasy przestały być areną dla tego rytuału. Dziś nacięcia na drzewach są jak opowieść z zamierzchłej epoki, jak kartka z kroniki leśnych dziejów.

Nacięcia na drzewach – zdjęcia

Nacięcia na drzewach
Nacięcia na drzewach w Puszczy Augustowskiej

Zobacz też: Kania czy muchomor? Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!

Zostaw po sobie ślad w komentarzu poniżej, a także odwiedź nasze profile społecznościowe!

Źródła:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/zagadkowe-naciecia-na-drzewach [Dostęp 12.11.23023 r.]

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywicowanie [Dostęp 12.11.23023 r.]

Zdjęcia:

wlesienajlpiej.pl

5/5 - (1 {głos/głosy})

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top