Jak posadzić drzewo? Jak posadzić sosnę?

Jak posadzić drzewo? Jak posadzić sosnę?

Początek października to czas akcji związanych z sadzeniem drzew. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa, a Lasy Państwowe organizują akcję #sadzimy. W związku z tym pojawiają się pytania: jak posadzić drzewo i jak posadzić sosnę? Odpowiadamy!

Jak posadzić drzewo? Zielonym do góry

W sadzeniu drzewa najważniejszą zasadą jest zielonym do góry. Taką poradę usłyszeliśmy odbierając sadzonki w czasie akcji #sadzimy 2023. I można na to spojrzeć z przymrużeniem oka, ale faktycznie tak jest – w ziemi powinien znaleźć się korzeń drzewa.

jak posadzić sosnę
Sadzonka sosny

Jak posadzić sosnę? Sadzenie sadzonki

W naszym lesie najczęściej sadzimy sosny i poniżej opisujemy krok po kroku, jak to robimy.

Przygotowanie

Po zakupie sadzonki sosny należy zadbać o korzenie. Sadzonki często nie mają doniczki i korzenie są narażone na wyschnięcie. Sadzonkę sosny możemy przechowywać kilka dni jeśli przysypiemy korzenie piaskiem lub ziemią.

Wybór miejsca sadzenia

Ważne jest, aby naszej sośnie zapewnić odpowiednie warunki. Dlatego wcześniej warto sprawdzić dokładnie jaką sosnę mamy (zwyczajną, czarną itd.) i jakie ma wymagania, a następnie przyjrzeć się miejscom dostępnym w naszym lesie lub ogrodzie aby wybrać dla niej najlepsze miejsce.

Wykopanie dołka

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, kopiemy szpadlem dołek w ziemi. Wielkość dołka dobieramy do wielkości korzeni – powinny zmieścić się w nim swobodnie korzenie naszej sadzonki.

Umieszczenie sadzonki w dołku

Korzenie umieszczamy w dołku uważając, aby nie były zgniecione czy podwinięte.

Zasypanie ziemią

Dołek z sadzonką zasypujemy ziemią i lekko ubijamy.

Podlanie wodą

Tak posadzoną sadzonkę sosny podlewamy wodą. Podlewanie powtarzamy regularnie, szczególnie jeśli jest sucho.

jak posadzić drzewo

Posadziliśmy sosnę. Co dalej?

Nie wszystkie sadzonki dorastają do czasu, aż staną się dużymi sosnami. Jednak odpowiednie przygotowanie do sadzenia, a także samo sadzenie i opieka nad drzewkami, zwiększa ich szanse. Sadzonki podlewamy wodą, szczególnie gdy jest sucho.

Jak posadzić drzewo? Częste pytania

Jeśli szukasz informacji, jak posadzić drzewo, na pewno zastanawiasz się też nad innymi istotnymi sprawami.

Kiedy sadzić drzewa?

Nasze sadzonki sosny sadzimy przez cały rok poza zimą. Jednak najlepszy czas to wiosna oraz jesień.

W jakiej odległości sadzić drzewa?

To zależy, czy zależy nam na efekcie gęstego żywopłotu, czy bardziej naturalnym. Sadząc sosny obserwujemy naturalne odległości między dużymi drzewami oraz to, ile miejsca zajmuje jedno drzewo. W ten sposób dobieramy odległości między sadzonkami sosny i wynoszą one nie mniej niż 1,5 m (często więcej). 

Gdzie sadzić sosny?

Upodobania sosny zależą od jej rodzaju. Najczęściej sadzimy sosny zwyczajne i one lubią miejsca nasłonecznione. Jednak niewiele takich miejsc mamy w naszym lesie. Sadzonki sosny pod wysokimi sosnami też radzą sobie całkiem dobrze, jednak przyrost roczny jest mniejszy i mogą gubić igły. Sosny nie mają dużych wymagań dotyczących podłoża. W naszym lesie jest praktycznie sam piasek (poniżej cienkiej warstwy gleby na około 20-30 cm).  I to im w zupełności wystarcza. W podobnych warunkach dobrze radzą sobie również świerki kłujące i serbskie.

Pamiętaj drzewa są ważne dla nas, klimatu i naszej planety. Sadzimy je dla przyszłych pokoleń.

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zostaw po sobie ślad w komentarzu poniżej, a także odwiedź nasze profile społecznościowe!

 

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top